Duhovna obnova 2009 u župi Novo Selo - Balegovac

Telefonom iz Balegovca

Vlč. Zlatko Sudac

26. lipanj 2009 / Od kako postoji mjesto Balegovac / Novo Selo ovako mnogoljudni skup nije se dogodio. Duhovnu obnovu ovakvih „razmjera", u župi Svetoga Petra i Pavla do prije nekoliko godina, nije mogao nitko niti predpostaviti.
Uveliko je to zasluga svih župljana, župnika Pave a dakako i nazočnost, pri duhovnoj obnovi, velečasnog Zlatka Sudca. Mjesto je ovih dana doslovce preplavljeno autobusima, automobilima svakojakih registarskih obilježja kao ljudima sa svih strana svijeta. Tu su katolici iz Bosne, Slavonije, šire Hrvatske ali i iz inozemstva kao i vjerski predstojnici i politički uglednici. Balegovčani, poznati po gostoprimstvu i uljudnosti, su primijetno ponositi na sve ovo što se ovih dana zbiva u njihovom selu.

I do 30 tisuća duša danas je bilo u Balegovcu. Samo je iz Slavonije prešlo 150 autobusa. Sutra se očekuje duplo više. Najavljena je i vinkovačka televizija. Sve livade i njive okolo crkve bile su prepune. Ono što fascinira je izvanredna moć govora Evanjđelja velečasnog Zlatka Sudca, zbog kojeg su i došli ljudi u ovolikom broju. U 17 sati je bila sveta misa za bolesnike. Tu su, bolesni ljudi i djeca u pratnji svojih liječnika i skrbnika. Svi isčekuju pomoć. Svaki od njih želi dodir sa velečasnim. Jedan mali dječačić ima osjećaj da mu se vid poboljšao... Velečasni Sudac je rekao: „Odite ponovno kod liječnika i ne pričajte na pamet!" Jedan stariji mještanin poznat po temperamentu i psovkama mi je rekao: „Jučer sam se ispovjedio i pričestio i od tada nisam ništa opsovao. Zamisli, Iko moj, danas mi se pokvarila kosilica za travu a ja... niti jedne psovke...ne vjerujem samome sebi." U pauzi molitve i obraćanju narodu, zvona zvone svom silinom i ljepotom. Sve mi ovdje sada izgleda ljepše, mirnije, lagodnije, a u meni ogromni osjećaj sreće...

I.Studenović