RAVNATELJ HRVATSKOG CARITASA U ODŽAKU

U župnom uredu u Odžaku u subotu 6. ožujka 2010. godine održan je susret mr. sc. don Ivana Milovčića, ravnatelja Hrvatskog Caritasa s Mijom Matanovićem, predsjednikom vlade Posavske Županije i Lukom Jurićem načelnikom općine Odžak. Na susretu su sudjelovali i dr. Pero Brkić, direktor Caritasa vrhbosanske nadbiskupije, preč. Luka Kesedžić, ekonom vrhbosanske nadbiskupije, prof. dr. Franjo Topić, predsjednik HKD Napredak, Vanja Gavran, glavni tajnik Napretka, mr.sc. Mario Raguž, urednik Programa religijske kulture na HTV, vlč. pavo Brajinović, župnik u Novom Selu- Balegovac i dr.sc. Ivo Balukčić, župnik u Odžaku i doborski dekan. Predsjednik vlade Mijo Matanović i načelnik općine Luka Jurić te župnici Ivo Balukčić i Pavo Brajinović upoznali su nazočne o sadašnjem stanju kad je u pitanju povratak i održivi opstanak Hrvata ovoga dijela Posavine, te što crkva preko svojih karitativnih akcija čini kako bi pomogla ljudima ovoga kraja. Također se razgovaralo i o boljem međusobnom upoznavanju o stvarnim problemima ali pozitivnim primjerima kad je u pitanju povratak i opstanak Hrvata u Posavini ali i u BiH. Don Ivan Milovčić i Mario Raguž u pratnji župnika Balukčića obišli neka sela u općini Odžak te razgovarali s jednim poljoprivrednikom i mljekarom koji kroz malo obiteljsko gospodarstvo nastoji osigurati egzistenciju svojoj peteročlanoj obitelji.

Sutradan, u nedjelju 7. ožujka, don Ivan je u zajedništvu s još deset svećenika slavio Sv. Misu u prepunoj župnoj crkvi u Odžaku u povodu ''Nedjelje solidarnost s Crkvom i ljudima u BiH'' koja se po odredbi HBK provodi u Republici Hrvatskoj. Tu Sv. Misu izravno će prenosila Hrvatska televizija na svom prvom programu. Bio je to prvi prijenos Sv. Mise na HTV-u iz BiH. (ib)